Historie

Kroužek mladých hasičů ve Staříči vznikl pod složkou Sboru dobrovolných hasičů Staříč. Zakladateli tohoto kroužku je velitel dobrovolných hasičů Staříč Radek Urbiš a Dalibor Filín. V květnu 2007 kroužek navštěvovalo 14 kluků a 1 děvče. V roce 2008 se k vedení dětí připojili další členové SDH Jarmila Heryánová, Kamila Horká a Pavel Macháň, kteří zprvu jen vypomáhali a učili se od Radka a Libora jak vést tento kroužek. Každý kdo pracuje s dětmi musí mít odbornou kvalifikaci a tak i tito tři mladí členové SDH absolvují pravidelná školení. Vedení mladých hasičů jim sice zabere mnoho času, ale tuto práci dělají rádi.

Co děláme?

Povídání o mladých hasičích

Mnohokrát jsem se setkala s tím, že lidé nevědí co si pod pojmem "Mladí Hasiči" představit. Většinou se domnívají, že jenom běhají s hadicemi a když je pěkně tak ještě navíc stříkají vodu někam na beton nebo v lepším případě na terče. Jenomže tahle představa je hodně zkreslená a ani zdaleka to není vše co je součástí bohaté a rozmanité celoroční činnosti našich mladých hasičů. 

Základním kamenem činnosti kolektivů mladých hasičů je hra Plamen. 

Hra Plamen je celorepubliková soutěž pořádaná každoročně na okresní, krajské a republikové úrovni. Vítězové jednotlivých okresních kol postupují do kol krajských, vítězové krajských do republikového finále. Plamen má dvě základních kategorie Mladší žáci (do 11 let) a Starší žáci (od 11 do 15 let).

Plamen se skládá ze sedmi dílčích soutěží pořádaných na podzim a jaře. (Jednotlivé ročníky Plamen se datují podle školního, nikoli kalendářního roku.)
První a zároveň jediná soutěž podzimní části je Závod požárnické všestrannosti (ZPV).
Všechny ostatní části Plamene - štafeta a útok CTIF, štafeta 4x60, štafeta požárních dvojic, požární útok a vyhodnocení celoroční činnosti - probíhají v jarní části.

ZPV či dříve branný závod je 2 až 3 km dlouhý okruh přírodou. Na trati se nachází šest stanovišť úměrně po celé trati. Trať je značena fáborky a na každém stanovišti je nejméně jeden rozhodčí. Závod běží pětičlenné hlídky. Na jednotlivých stanovištích musí závodníci prokázat nejen fyzickou zdatnost - běh, ručkování po laně, střelba ze vzduchovky, ale i teoretické znalosti - poznávání topografických a technických značek, práce s buzolou a mapou, zdravověda, uzlování, znalost hasebních prostředků. Za každý trestný bod se přičítá minuta k celkovému času. Vítězí hlídka, která trať absolvuje nejrychleji.

Požární útok je dětmi jednoznačně nejoblíbenější disciplína. Cílem je spojit sací vedení připojit je k motorové stříkačce a ponořit sací koš do kádě s vodou. Zároveň spojit hadicové vedení, připojit je k motorové stříkačce a doběhnout s proudnicemi k terčům. Tyto pak v co nejkratším čase sestříknout.
Požární útok jsme s děckama zkoušeli. Děti to zaujmulo a hodně je to bavilo a proto bychom chtěli v tom i dále pokračovat i do budoucna.

Vyhodnocení celoroční činnosti - nedílnou součástí hry Plamen je hodnocení celoroční činnosti kolektivu. To spočívá v kontrole kroniky kolektivu - zjišťuje se jakou další činnost vyvíjí kolektiv mimo soutěží v požárním sportu. Jak uvádí směrnice pro činnost kolektivů mladých hasičů: "Má-li být úspěšně plněn výchovný cíl práce s dětmi v hasičském hnutí, nelze tuto činnost omezovat jen na získávání znalostí a dovedností v oblasti požární ochrany." Proto k činnosti mladých hasičů neoddělitelně patří výlety, besedy, vícedenní akce, návštěvy výstav a muzeí, odpracování brigádnických hodin na údržbě výstroje, výzbroje, či zbrojnice nebo životního prostředí, získávání odznaků odborností a specializací, pořádání kulturních programů, účast ve výtvarných, turistických, sportovních či jiných soutěžích nad rámec hry Plamen.

Z tohoto stručného výčtu je myslím zřejmé, že činnost mladých hasičů ani zdaleka není jen o běhání s hadicemi a stříkání vody. To naopak tvoří jen zlomek celoroční náplně této zájmové organizace. Dítě, které se stane mladým hasičem, se naučí nejen spoustu zajímavých a mnohdy velmi praktických a užitečných věcí, ale je vedeno ke zručnosti, bystrosti, přemýšlivosti, zodpovědnosti i disciplíně a v neposlední řadě i lepší fyzické kondici.

Všichni vedoucí, kteří s dětmi pracují mají pro tuto práci odbornou kvalifikaci a pravidelně absolvují školení. A co víc, vedou děti dobrovolně, ve svém volném čase a hlavně rádi.

A co vy? Už jste přihlásili svoje dítě k MLADÝM HASIČŮM ?

Výroba Ježíška na Mikulášskou nadílku                              2012

V prosinci 2012 jsme vyrobili Ježíška. Dělali jsme to cca 7-8 hodin. Ježíšek měl úspěch a hodně se dětem líbil.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky